REALIDA Consult Kft.

A piaci lakáshitelek jelentős csökkenése jöhet (2022 március)

Összefoglaló / Realida

2021-ben a lakáspiaci kereslet egyik fő mozgatórúgója a hitelkihelyezés erősödése volt. Erős kormányzati szándék volt plusz forrásokat biztosítani -elsősorban a családtámogatási programok keretében. 2021. év a pandémia által meghatározott év volt, sok bizonytalansággal. Ennek ellenére, köszönhetően ezen támogatási programoknak is, a piaci kereslet a várttól erősebb lett, ugyanakkor, ill talán ezért is a korábban prognosztizált ár-stagnálás, esetleges korrekció elmaradt.

Amit azonban a most rendelkezésre álló hitelkihelyezési számok mögött látunk;  a támogatott hitelek részesedése a kihelyezett hitelállományban egy év alatt 10%-ról 36%-ra emelkedett és további növekedés várható. Emellett a politikai, makrogazdasági környezet bizonytalanságából fakadó további kamatemelés lendületet ad a piaci kamatozású hitelek további drágulásának.

Mit okozhat ez? Milyen kihatása lesz a hitelezés szerkezezének átalakulása ill magának az össz-hitelkihelyezés volumenének csökkenése az ingatlanpiaci keresletre? – a következő hónapok fogják megmutatni...

 

A piaci lakáshitelek jelentős csökkenése (armageddonja - cikk eredeti) jöhet

 

Piac&Profit  2022. március 04. péntek

 

Miközben brutális, 80 százalékot meghaladó mértékben nőtt januárban éves szinten a lakáshitel-kihelyezés, a money.hu szakértői aggasztó jelekre figyelmeztetnek. A piaci lakáshitelek folyósítása 11 havi mélypontra jutott, s ezen kölcsönök átlagkamatának januári emelkedése 2012. óta nem látott mértékű volt. A piaci lakáshitelek a következő hónapokban kiárazódhatnak a piacról, kérdéses, hogy a folyósításokban már 36 százalékos súlyt képviselő támogatott konstrukciók meddig tudják tartani a piacot.

 

Folytatódik a támogatott lakáshitelek térfoglalása a piacon, ami érthető, mivel a piaci hitelkamatok az infláció és a forintgyengülés elleni küzdelem miatti jegybanki szigorítások miatt felfelé tartanak. Márpedig a támogatott lakáshitelek éppen az állami szerepvállalás miatt alacsony – maximum 3 százalékos – kamattal ketyegnek. Vagyis jóval olcsóbbak a piaci alapúaknál.

Hitelcsúcs aggasztó jelekkel

A money.hu hivatalos jegybanki adatokon alapuló összefoglalója szerint 2022 első hónapjában több mint 108 milliárd forint értékű új lakáshitelre kötöttek szerződést a magyarországi bankok, ami brutális, 84 százalékos növekedés az egy évvel korábbihoz képest. A folyósított hitelösszeg 35 százalékkal magasabb a 2020. januári, még a pandémia előtti felfutást mutató adathoz képest is.

Ugyanakkor a számok mögé ásva már sokkal riasztóbb képet látunk.

  • A hitelkamatok drágulása miatt 11 havi mélypontra, 68,8 milliárd forintra zuhant a piaci alapú lakáshitelek folyósítása.
  • Az államilag támogatott lakáshitelek 38,9 milliárd forintos összege ugyanakkor több, mint hatszorosa az egy évvel ezelőtti 6,16 milliárd forintnak.

Mindezt azt is jelenti, hogy az állami (jegybanki) támogatású lakáshitelek piaci részesedése 2022 januárjában 36 százalékot tett ki. Egy évvel ezelőtt a támogatott hitelek részaránya alig haladta meg a 10 százalékot.

 

Elfordulnak a piaci hitelektől

A fenti adatokban a problémát az jelenti, hogy egyértelművé vált, hogy a folyamatos jegybanki és az azt követő banki lakáshitel kamatemelések miatt a támogatásra nem jogosult ügyfelek elfordultak a hitelpiactól. Miután a támogatások a lakosság csak szűkebb körének elérhetőek – a CSOK esetében demográfiai, az NHP Zöld Hitel esetében pedig az ingatlankínálati okok miatt – a folytatódó kamatemelések a piaci lakáshitelezés további drasztikus csökkenésére lehet számítani a következő hónapokban – jelzik a money.hu szakértői.

 

 

Nem látni a kamatemelés végét

Mindez a makrogazdasági folyamatok miatt ma lényegében elkerülhetetlennek látszik. A magas infláció és a pénzromlás további erősödését jelző várakozások – Virág Barnabás MNB alelnök februárra 8,5 százalékot közelítő inflációs adat megjelenést valószínűsítette – és az orosz-ukrán háborús bizonytalanságok miatt rekordgyengére gyengülő forint miatt az MNB március 3-i döntésével 75 bázisponttal, 5,35 százalékra emelte az irányadó kamatot. Ilyen mértékű emelésre utoljára 2008. májusában volt példa. A bankok számára nincs más út, mint a kamatemelés lekövetése.

 

Utoljára 2012-ben ugrott ekkorát az átlagkamat

A jegybank kimutatásai szerint a lakáscélú hitelek teljes hazai piacán az átlagkamat az idei év első hónapjában 4,43 százalék volt, ami egy hónap alatt 1 bázispontos emelést jelent. Ezzel kapcsolatban a money.hu szakértői korábban arra figyelmeztettek, hogy a piaci kamatok emelkedésének köszönhetően az MNB átlagkamatait a támogatott konstrukciók egyre jobban torzítják.

A jegybank erre reagálva a januári adatokban először jelenítette meg piaci hitelek kamatváltozását is kamatciklusokra bontva. Ez alapján a piaci kamatozású hitelek átlagkamata egyetlen hónap alatt 29 bázisponttal, 4,73 százalékra nőtt. Ilyen mértékű átlagkamat drágulásra egyetlen hónap alatt utoljára 2021. februárjában volt példa.

 

 

Nem tudja megtartani a keresletet a támogatott hitelpiac

A fentiek miatt a piaci hitelek egyre inkább kiárazódnak a piacról, egyre kevesebben akarják és – a hitelfék szabályok miatt – tudják majd felvenni őket. A nagy kérdés, hogy a támogatott konstrukciók meddig tudják még megtartani a folyósítást. E tekintetben a money.hu szakértői szerint figyelmeztető lehet, hogy a lakáshitel-folyósítás immár negyedéve nem tud kitörni a 108-112 milliárd forintos sávból. A következő hónapokban a támogatott konstrukciók akár a folyósítás 50 százalékát is elérhetik – vélhetően csökkenő kihelyezési volumen mellett.

 

REALIDA Consult Ingatlan-Tanácsadó Kft.
Regus Óbuda Gate Irodaház
1023 Budapest, Árpád Fejedelem útja 26-28.
Tel.: +36 1 888 0500
Mobile: +36 30 912 3580
Web: www.realida.hu
E-mail: info@realida.hu

Kérem keressenek

Nyitvatartás

Kérjük a találkozó időpontját előzetesen telefonon egyeztetni. Mobile: +36 30 912 3580

 

© A weboldalt üzemelteti az Ingatlan-nyilvántartó.hu - szoftver ingatlanirodáknak
Eladnám ingatlanomat