Eljárása során anyagi jogszabályként, az Ltv., a külföldiek ingatlanszerzéséről szóló 251/2014. (X.2.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. r.), valamint a külföldi székhelyű vállalkozások magyarországi fióktelepeiről és kereskedelmi képviseleteiről szóló 1997. évi CXXXII. törvény, eljárási jogszabályként az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény (a továbbiakban: Ákr.) rendelkezéseit kell alkalmazni. Az eljárások illetékére vonatkozó szabályokat az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény (a továbbiakban: Itv.) XX. melléklete tartalmazza.
Az eljárás menete
A lakás és nem lakás céljára szolgáló helyiségek tulajdonjogát külföldi jogi vagy természetes személy az ingatlan fekvése szerint illetékes fővárosi és megyei kormányhivatal engedélyével szerezheti meg [Ltv. 1/A. § (2) bekezdés]. E törvényt és az e törvény végrehajtására kiadott rendeletet kell alkalmazni a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvény (a továbbiakban: Fftv.) szerinti mező- és erdőgazdasági hasznosítású földnek nem minősülő ingatlan tulajdonjogának az Fftv. szerinti külföldi jogi vagy természetes személy által történő megszerzésére [Ltv. 1/A. § (1) bekezdés].
Az ingatlan tulajdonjogának megszerzése nem engedélyezhető, ha az a közérdeket sértené. A közérdek sérelmének minősül, ha a kérelmező külföldi természetes személy büntetett előéletű. Külföldi jogi személy kérelmező esetén a közérdek sérelme akkor valósul meg, ha a fióktelep vagy kereskedelmi képviselet a jogi személlyel szemben alkalmazható büntetőjogi intézkedésekről szóló törvény szerint alkalmazott tevékenység korlátozására vonatkozó intézkedés hatálya alatt áll. Az e törvény végrehajtására kiadott kormányrendelet a közérdek sérelmének a tulajdonjog megszerzése engedélyezését kizáró további eseteit állapíthatja meg [Ltv. 1/A. § (2a) bekezdés].
Az Fftv. 5. § 15. pontja alapján külföldi természetes személy: a nem tagállami állampolgár; 16. pontja alapján külföldi jogi személy: a nem tagállami székhelyű jogi személy, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet.
Az Európai Unió tagállamai:
Ausztria, Belgium, Bulgária, Ciprus, Csehország, Dánia, Egyesült Királyság, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Horvátország, Írország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Magyarország, Málta, Németország, Olaszország, Portugália, Románia, Spanyolország, Svédország, Szlovákia, Szlovénia.
– Az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodásban részes más állam: Izland, Liechtenstein, Norvégia
– Svájc, amely ugyan nem tagja az Európai Gazdasági Térségnek, de az Európai Közösséggel és a tagállamokkal kötött szerződés alapján a személyek szabad mozgása vonatkozásában azonos jogállású.
Nem engedélyköteles
– öröklés jogcímén való tulajdonszerzés [Ltv. 1/A. § (1) bekezdés]
Lakás tv. 1/A. § (4) bekezdése alapján ingatlan tulajdonjogának külföldi jogi személy vagy külföldi természetes személy általi megszerzéséhez szükséges engedély iránti eljárásban az ügyfél nem jogosult az ügyei intézése során ügyintézési cselekményeit elektronikus úton végezni, nyilatkozatait elektronikus úton megtenni.
Az engedélyezés iránti kérelem benyújtása
A külföldi állampolgár (szervezet) az ingatlanszerzés engedélyezése iránti kérelmét az ingatlan fekvése szerint illetékes hivatalhoz nyújtja be. A kérelem formája kötött, erre rendszeresített formanyomtatvány van (Korm. r. 1. melléklet).
– A kérelmet írásban lehet előterjeszteni. Írásban történik a kérelem benyújtása, ha azt postai úton, személyesen átadott irat útján, meghatalmazott útján, nyújtja be az ügyfél.
– Az eljárás nyelve a magyar. A magyar nyelvet nem ismerő ügyfél – kivéve a nemzetiségek jogairól szóló törvény hatálya alá tartozó ügyfeleket – a fordítási és tolmácsolási költség előlegezése és viselése mellett – kérheti, hogy a közigazgatási hatóság bírálja el az anyanyelvén vagy valamely közvetítő nyelven megfogalmazott kérelmét [Ákr. 21. § (2) bekezdés].
– A kérelmet formanyomtatványon kell benyújtani, mely jelen tájékoztatás végén található.
– A kérelem tartalmát az 1. melléklet szerinti formanyomtatvány adatmezői határozzák meg.
A kérelemhez csatolni kell:
– külföldi természetes személy esetén a kérelmező érvényes úti okmányának vagy más, személyazonosításra alkalmas igazolványának hiteles másolatát,
– külföldi jogi személy esetén olyan dokumentumot, melyből a Fiókteleptv. szerinti fióktelepének vagy kereskedelmi képviseletének azonossága hitelt érdemlően megállapító,
– olyan dokumentum, melyből megállapítható az ingatlan tulajdonjoga átruházása
– Ha az ügyfél nem személyesen jár el, a hivatal az eljáró személy képviseleti jogosultságát megvizsgálja [Ákr. 14 § (1) bekezdés].
– Az ügyintézési határidő: 45 nap, ami az eljárás megindulásának napján kezdődik [Korm. r. 3. §, Ákr. 50. § (1) bekezdés]. Az eljárás a kérelemnek az eljáró hatósághoz történő megérkezését követő napon indul [Ákr. 37. § (2) bekezdés].
Az ügyintézési határidőbe nem számít be:
– a határidő kezdetére okot adó cselekmény vagy körülmény bekövetkezésének, a közlésnek, a kézbesítésnek, a hirdetmény kifüggesztésének és levételének, valamint a közhírré tétel napja,
– az eljárás felfüggesztésének, szünetelésének időtartama,
Az eljárás illetéke
– A külföldi állampolgár ingatlanszerzése engedélyezésének eljárása illetékköteles. A törvényben meghatározott összegű illetéket illetékbélyegben kell a kérelem előterjesztésével egyidejűleg leróni, melynek mértéke:
– megszerezni kívánt ingatlanonként (ingatlanrészenként) 50.000,- Ft
– azon külföldi természetes személy, aki a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező,
illetve letelepedett jogállású személy, és a magyar állampolgárság megszerzését kezdeményezte, lakástulajdonának megszerzéséhez szükséges engedély iránti eljárásáért 10.000,- Ft illetéket köteles megfizetni (Itv. Melléklet XX. Cím).
A kérelem elbírálása
Az ingatlanszerzés engedélyezése során a fővárosi és megyei kormányhivatal – egyéb feltételek megléte mellett – vizsgálja, hogy az ingatlanszerzés közérdeket és önkormányzati érdeket nem sért-e.
Közérdeknek sérelmének minősül, ha kérelmező természetes személy
a) kiutasítás, vagy beutazási és tartózkodási tilalom hatálya alatt áll
b) elfogatóparancs hatálya alatt áll, vagy
c) büntetett előéletű, vagy ha a közérdek sérelme egyéb közbiztonsági, közrendi vagy közegészségügyi okból megállapítható.
E feltételek fennállását az eljáró hatóság az ügyben illetékes hatóságok megkeresése útján vizsgálja:
a) Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal Országos Rendőr-főkapitányság
c) Belügyminisztérium Bűnügyi Nyilvántartó Hatóság (BM BNYH)
Önkormányzati érdeksérelem kérdésében az illetékes települési önkormányzat polgármesterének nyilatkozata az irányadó, melyet a megkereséstől számított nyolc napon belül kell megküldeni az eljáró hatóságnak [Ákr. 50. § (6) bekezdés].
Jogorvoslat:
– A hivatal határozata ellen fellebbezésnek helye nincs [Ltv. 1/A. § (4) bekezdés].
– Az ügyfél, illetve a véglegessé vált döntés ellen közigazgatási pert indíthat.
– A pert keresetlevéllel kell megindítani, a keresetlevelet jogsérelemre hivatkozással a határozat közlésétől számított 30 napon belül, a hivatalhoz nyújtható be.
– Ha a keresetindításra jogosult a keresetlevél benyújtására megállapított határidőt önhibáján kívül elmulasztotta, igazolási kérelmet terjeszthet elő. A jogorvoslatra megállapított határidő elmulasztásával kapcsolatos igazolási kérelmet a jogorvoslati kérelmet elbíráló szerv bírálja el. Az igazolási kérelemmel egyidejűleg, melyet az illetékes bíróság bírál el, a keresetlevelet is be kell nyújtani. [A keresetlevél benyújtásának módját a közigazgatási perrendtartásról szóló 2017. évi I. törvény (a továbbiakban: Kp.) 39. §-a határozza meg. Az azonnali jogvédelem iránti kérelem előterjesztésének lehetőségét a Kp. 50. §-a határozza meg.]
– A hivatal a keresetlevelet (kérelmet) az ügy irataival és érdemi nyilatkozatával együtt 15 napon – ha a keresetlevél azonnali jogvédelem iránti kérelmet is tartalmaz, a keresetlevelet a benyújtásától számított 5 – belül küldi meg az illetékes közigazgatási-és munkaügyi bírósághoz [Kp. 40. § (1)-(2) bekezdése].
1. melléklet a 251/2014. (X. 2.) Korm. rendelethez
Kérelem ingatlanszerzés engedélyezése iránt
a külföldiek mező- és erdőgazdasági hasznosítású földnek nem minősülő ingatlanokat érintő tulajdonszerzéséről szóló 251/2014. (X. 2.) Korm. rendelet alapján
1. A kérelmező:
□ külföldi természetes személy
□ külföldi jogi személy magyarországi fióktelepe vagy kereskedelmi képviselete
□ diplomáciai, konzuli képviselet, illetve ezekkel egy tekintet alá eső nemzetközi szervezet
A kérelmező neve:
(A kérelmező képviselőjének neve:)
Születési családi és utónév:
(Előző családi és utónév:)
Születési hely és idő:
Anyja születési családi és utóneve: (Anyja előző születési és családi utóneve:)
A kérelmező lakcíme/székhelye:
(A kérelmező képviselőjének lakcíme/székhelye:)
Állampolgárság/honosság:
E-mail:*
Tel./fax:*
* Nem kötelező megadni.
2/A. Az ingatlan:
A megszerezni kívánt ingatlan címe:
A megszerezni kívánt ingatlan helyrajzi száma: A megszerezni kívánt ingatlan jogi jellege: Az ingatlanon elhelyezkedő épületek fő rendeltetés szerinti jellege:
Az ingatlan megszerzésének jogcíme:
2/B. Árverés útján kívánok ingatlant vásárolni a fővárosi/megyei kormányhivatal illetékességi területén:**
** A 2/B. pont szerinti esetben a 2/A. pontot nem kell kitölteni.
3. Az ingatlanszerzés speciális körülményei:
– a tulajdonszerzés célja a közös tulajdon megszüntetése
– külföldi természetes személyként Magyarországon folyamatosan legalább 5 éve bejelentett lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkezem, és ez idő alatt összesen legalább 3 évig foglalkoztatási jogviszonyban álltam
– a fenti speciális körülmények egyike sem áll fenn
A külföldiek mező- és erdőgazdasági hasznosítású földnek nem minősülő ingatlanokat
érintő tulajdonszerzéséről szóló 251/2014. (X. ingatlanszerzésre vonatkozó engedély kiadását.
Kelt:
Aláírás:
1. függelék
2.) Korm. rendelet alapján kérem az
A kérelmet az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló törvény szerinti egyéni vállalkozóként vagy egyéni cég tagjaként nyújtom be, Magyarországon kívánok életvitelszerűen lakni és gazdasági tevékenységet folytatni, valamint a megszerezni kívánt ingatlan szükséges e gazdasági tevékenységem folytatásához. Tudomásul veszem, hogy az ingatlanszerzés engedélyezése esetén a külföldiek mező- és erdőgazdasági hasznosítású földnek nem minősülő ingatlanokat érintő tulajdonszerzéséről szóló 251/2014. (X. 2.) Korm. rendelet 7. §-ának megfelelően legkésőbb a tulajdonszerzést követő 90. naptól kezdődően köteles vagyok életvitelszerűen Magyarországon lakni és a vállalkozás vagy az egyéni cég tevékenységi körébe tartozó gazdasági tevékenységet folytatni. Az életvitelszerű Magyarországon lakás vagy a gazdasági tevékenység megszűnése esetén az ingatlant 1 éven belül köteles vagyok elidegeníteni.
Kelt:
Aláírás:
2. függelék: hatályon kívül helyezve:457/2017 (XII.28.) Kor. rendelet 507. § f) alapján.
3. függelék
Kérem, hogy az ingatlanra vonatkozó tulajdonszerzést engedélyező hatóság a kérelem elbírálása érdekében keresse meg a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény 1/A. § (2a) bekezdésében, továbbá a külföldiek mező- és erdőgazdasági hasznosítású földnek nem minősülő ingatlanokat érintő tulajdonszerzéséről szóló 251/2014. (X. 2.) Korm. rendelet 5. § (1) bekezdés a) és b) pontjában foglalt rendelkezések alapján a kiutasítás, vagy beutazási és tartózkodási tilalom, valamint elfogatóparancs hatálya alatt állásra vonatkozó adatok továbbítása érdekében a hatáskörrel rendelkező hatóságokat.
Kelt:
Aláírás: