Összefoglaló / Realida
A budapesti ingatlanpiaci mozgások általában, bizonyos késéssel a vidéki ingatlanpiacra is kihatnak. Így volt ez korábbi válságoknál is, ez várható most is majd. Budapesten 2020 április közepén-végén a várakozások szerint a következő hónapokban 5-8% ált. árcsökkenés várható és jelentősen kisebb tranzakciószám (adás-vétel), ami igaz lehet a vidéki ingatlanpiacra is. A piaci hangulat napról-napra változhat, a vírus okozta járvány végét és az utána várható gazdasági folyamatokat nehéz előre jósolni. Az ingatlanpiaci elemzők pozitívabban látják azt, hogy mikorra térhet vissza a normális kerékvágásba az ingatlanpiac, mint az ingatlanokkal foglalkozó értékesítők: előbbiek 73%-a max 6-12 hónap alatt várja ezt, míg az utóbbiak 53%-a. Igaz az értékesítők 25%-a azt reméli 3 hónapon belül rendeződhet a helyzet.
A vidéki lakáspiacot sem kíméli a járvány – Nem csak Budapesten kell árcsökkenésre számítani Ingatlan 2020. április 08. Futó Péter
Néhány nappal ezelőtt részletes elemzést készítettünk arról, hogy a koronavírus-járvány hatásainak következtében hogyan változhatnak a budapesti lakásárak. A felmérésben azonban nem elégedtünk meg Budapesttel, hanem a megyeszékhelyek és a kisebb települések árváltozásaira is kíváncsiak voltunk, éppen ezért a cikksorozat második részében a fővároson kívüli lakáspiacot mutatjuk be a járvány hatásainak összefüggésében.
A fővárosban a megkérdezett elemzők és értékesítők átlagosan 5-8 százalékos árcsökkenésre számítanak az előttünk álló hónapokban, azonban szinte biztos, hogy ez a jelenleginél sokkal alacsonyabb tranzakciószámok mellett fog megvalósulni. Aki teheti kivár, de nézzük meg, hogy mit gondolnak a szakértők a vidéki lakáspiacról!
A budapestivel szemben, a megyeszékhelyeken és a kisebb településeken valamivel kevesebben számítanak árcsökkenésre a következő hónapokban, ami elsőre meglepő lehet, de egybevág azzal a trenddel, ami a főváros és a vidék lakáspiaci kapcsolatát eddig is jellemezte. A jelentősebb árváltozások ugyanis eddig mindig a fővárosból indultak ki, amelyek időben kicsivel eltolódva jelentkeztek az ország többi részén. Így volt ez az ezredforduló környékén a devizahitelezés előtti időkben elindult árrobbanáskor, így volt a 2008-as válság elején, de így volt a 2013 végén elindult áremelkedés esetében is.
Noha a vírus mostanra mindegyik megyénkben jelen van, a megbetegedések száma – a publikált statisztikák szerint – lakosságarányosan is a fővárost sújtja leginkább. Emellett a piaci változásoknak legjobban kitett ingatlanbefektetők is a fővárosban vannak legnagyobb arányban jelen – belvárosban, turistáknak kiadott Airbnb, és a hosszútávú lakáskiadások egyaránt – míg a megyeszékhelyeken kisebb az arányuk, a kistelepüléseken pedig minimális számban vannak csak jelen.
A járvány tehát elsőként a fővárosi lakáspiacot, azon belül is a belvárosi befektetési céllal hasznosított lakásokat érintette meg, de ahogy a szakértői várakozásokból is látszik, idővel ez a vidéki lakáspiacra is tovább fog gyűrűzni.
Mennyivel csökkenhetnek az árak?
A becslések egyelőre vidéken sem térnek el jelentősen a fővárosban nyár végéig becsült 5-8 százalékos visszaeséstől, a hangulat azonban hétről-hétre változik.
Éppen ezért a korábban csak negyed, majd félévente elvégzett felmérésünket a terveink szerint április közepén és május elején is meg fogjuk ismételni, sokan ugyanis már másfél héttel a felmérésünk után jelezték, hogy azóta pesszimistábban látják a jövőt és akár 10 százalék feletti árcsökkenést is elképzelhetőnek tartanak. Ráadásul, a vidéki városok közül is lehetnek olyanok, amelyek jobban megérzik majd a járvány gazdasági és ingatlanpiaci hatásait.
Az mindenesetre biztos, hogy a mélypontot sem időben, sem árcsökkenésben egyelőre senki nem látja pontosan, így a megkérdezett elemzők és értékesítők közül inkább az egyéni optimizmus vagy pesszimizmus volt a döntő amikor azt kérdeztük meg, hogy mikor állhat vissza a piac a normális kerékvágásba.