Ingatlan piaci hírek
Összefoglaló / Realida
A pandémia két évét követően 2022-ben a világgazdaságban az ukrán-orosz háború további bizonytalanságot hozott. Az ingatlanpiacot a bizonytalanságon túl – ami egy komoly tényező – a forint árfolyamának erős gyengülése, az infláció, hitelezés megdrágulása-visszaszorulása és az energiaválság ill energiahatékonyság kérdése komolyan befolyásolja.
A szakmai megnyilatkozásokon túlmenően, a média is erőteljesen sugallja, hogy az elmúlt évek ingatlanpiaci fellendülését követően megérkezett a visszaesés időszaka.
Összefoglaló / Realida
Augusztus végén, szeptember elején -még a konkrét augusztusi piaci számok ismerete nélkül is már arról cikkeztek, hogy az ingatlanpiacot is elérte a ’változás’. Okok a gazdaságot általánosságban érintő tényezők – infláció, az energiahordozók árának alakulása, a háborús helyzet miatti bizonytalanság, a hitelek drágulása. Ekkor még arról szólt a polémia, hogy a valószínűleg a 10%-ot jelentősen meghaladó idei inflációval nem tudnak majd lépést tartani az ingatlanárak és reálértéken már mindenképpen negatív lesz a használt ingatlan is. Arról még kevesebb szó esett, hogy ezentúl nominál értéken is történik-e vajon kisebb-nagyobb korrekció a piacon.
Összefoglaló / Realida
Az idén nyárra nyilvánvaló lett, hogy az ingatlanpiacot is alapjaiban befolyásolja az infláció, az energiahordozók árának drasztikus emelkedése és a háborús helyzet miatti bizonytalanság. A hitelek év elején már megindult drágulása és a piac túlárazottságáról szóló vélekedések tovább árnyalják a helyzetet.
Az infláció és az ingatlanárak alakulásával kapcsolatban valószínűnek tűnik, hogy a 10%-ot jelentősen meghaladó idei inflációval nem tudnak lépést tartani az ingatlanárak. Reálértéken negatív lesz a használt ingatlan értékének az alakulása. Hogy ezen túl nominálértéken is történik-e kisebb korrekció a piac egyes szegmenseiben még nem látszik pontosan.
Összefoglaló / Realida
Rengeteg hatás éri az ingatlanpiacot (is) – infláció, támogatások változása, hitelek drágulása, ukrán-orosz háború, közben a háttérben az ingatlanpiaci árak emelkedése, túlárazottság(?).
Ismert, hogy a nyári hónapok általában lassabbak az ingatlanpiacon, a szezonális csökkenés általános. Ha azonban korábbi (pl. 2021) azonos indőszak adataihoz hasonlítjuk az idei számokat, azt látjuk, hogy már idén májusban (-13%) megkezdődött egy – a szezonalitáson túlmutató visszaesés, amely tovább gyorsult júniusban (-20%).
Pénzcentrum, 2022. május 24.
Az év elején felélénkült kereslet találkozott a szűk kínálattal a megyeszékhelyek és Budapest lakáspiacán, emiatt ismét lendületet kapott az áremelkedés. A fővárosban az eladásra kínált használt lakások és házak) átlagos négyzetméterára 894 ezer forintot tett ki, ami éves szinten 17 százalékos áremelkedésnek felel meg. A megyeszékhelyeken közül Győrben az eladó használt lakások négyzetmétere már meghaladja a 700 ezer forintot, ami több mint 40 százalékos éves drágulást jelent. Miskolcon és Szegeden 38-38 százalékkal nőttek az árak, így idén májusban 407 ezer és 626 ezer forintra rúgtak.
Összefoglaló / Realida
2021-ben a lakáspiaci kereslet egyik fő mozgatórúgója a hitelkihelyezés erősödése volt. Erős kormányzati szándék volt plusz forrásokat biztosítani -elsősorban a családtámogatási programok keretében. 2021. év a pandémia által meghatározott év volt, sok bizonytalansággal. Ennek ellenére, köszönhetően ezen támogatási programoknak is, a piaci kereslet a várttól erősebb lett, ugyanakkor, ill talán ezért is a korábban prognosztizált ár-stagnálás, esetleges korrekció elmaradt.
Összefoglaló / Realida
Szakítva a blogban szokásos Összefoglalók gyakorlatával, engedjenek meg pár személyesebb gondolatot az alábbi ’Folyamatosan csökkennek az ingatlanközvetítői jutalékok a nagyvilágban’ című cikk kapcsán. Ez az összefoglaló jelen esetben inkább egy a cikk mögé néző szubjektív, reményekkel teli helyzetértékelés.
Összefoglaló / Realida
2021-ben az ingatlanpiaci adásvételek száma 155 ezer körül alakult, Budapesten mintegy 40%, vidéken kb egy harmad befektetési célú vásárlással. A lakáspiaci forgalom, tranzakciószám kb 15%-al nőtt 2020-hoz viszonyítva. A kereslet növekedése mellett tovább nőttek az árak, amiben 2021-ben is jelentős szerepet játszottak az állami támogatások. 2022-es évre pontos előrejelzések készítését megnehezíti néhány tényező – választások, infláció, a nemzetközi gazdasági helyzet és a covid pandémia alakulása. Mindezek ellenére a kifutó támogatási programok kapcsán az ingatlanpiac további élénkülése várható.
Összefoglaló / Realida
2021 szeptember végén új elemekkel bővült a családtámogatási rendszer. A Zöld Otthon Program és a zöld CSOK-hitel elemeivel kiegészült rendszer komoly támogatást jelent a családoknak és a családalapítás előtt állóknak. A Portfolio.hu jóvoltából komplett és részletekbe menő áttekintés érhető el az alábbiakban.
Összefoglaló / Realida
2021 augusztus elején, pár nappal ezelőtt jelent meg az első információ a lakóingatlanok 2021 évi árváltozásával kapcsolatban. A feldolgozottság még csak az 1. negyedévre tette lehetővé bármi konklúzió levonását, de ez azt mutatta, hogy Budapesten átlagosan +2,1%-al emelkedtek a lakások ára az egy évvel korábbi állapothoz képest. Ezen aggregát adatot érdemes annak tudatában értelmezni, hogy az egyes konkrét ingatlan kategóriák vonatkozásában ettől jelentős eltérések lehetnek érték és elhelyezkedés alapján. (Budapesten a statisztikák szerint az átlagos használt lakás érték 34,4 mio Ft, míg az újépítésűé 46 mio Ft)
Összefoglaló / Realida
Sokakat foglalkoztat hogyan alakulnak az árak az ingatlanpiacon 2021-ben a covid járvány által erősen érintett időszakban. 2021 augusztus elején még csak az idei 1 negyedéves adatok kerültek feldolgozásra, érhetőek el. Ezen adatok szerint 2021 1. negyedéve és 2020 1. negyedéve között a budapesti lakásárak átlagosan +2,1%-al drágultak.
Összefoglaló / Realida
Megjelent a KSH friss elemzése 2020 évre vonatkozóan a tavalyi árváltozásokról. A korábbi évek dinamikus áremelkedése megtört. Az látszik a számokból, hogy a kertvárosi, relatíve olcsóbb területek iránt részben a járvány hatására megnőtt az érdeklődés, míg az döntően befektetési célú vásárlások célpontjának számító pesti belvárosi lakások iránt csökkent a kereslet. Ez jelent meg az árak alakulásában is. Az új lakások piaca döntően keresleti piac, továbbra is ezen szegmens árai növekednek legstabilabban. Országos átlagban minimális 3,4%-os lakásár drágulás tapasztalható 2020-as év és a piac egészére – de egymással ellentétes irányú folyamatok jelentek meg a piacon.
Összefoglaló / Realida
2021 elején a tavaly elkezdődött trend látszik folytatódni. A befektetési jellegű vásárlók visszaszorultak, ami az általuk preferált lakások arányát a vásárolt ingatlanokon belül csökkentette. Szintén a házak súlyának erősödését táplálta, hogy a covid pandémia alatt egyre többen home-office munkát végzők a nagyobb alapterületű és kerttel is rendelkező ingatlanokat kezdték el keresni inkább.
Összefoglaló / Realida
2020 októberében bejelentésre került az új Otthonfelújítási támogatás.
Az elmúlt hetekben a támogatási csomag részletei kidolgozásra kerültek. Pontosan meghatározásra került mind a jogosultak köre, az ingatlan jellege, az elszámolható költségek típusa és az elszámolás módja is.
Így lehetőség van arra, hogy mindazok, akik a 2021. január 1-vel életbelépő támogatási csomaggal élni szeretnének, a részletek ismeretében a tervezést megkezdjék.
Összefoglaló / Realida
2020 októbere nagyüzem a jövő évi lakástámogatási program kidolgozásában. Mind az új, mind a használt lakások piacára születtek ösztönzők Áfa csökkentés, Áfa visszaigénylés, Illetékmentesség, Felújítási támogatás és az utolsó elemként bejelentett Többgenerációs CSOK formájában. Részletek a cikkben alábbiakban.
Összefoglaló / Realida
2020 októberében egymást követik a kormányzati bejelentések, amelyeknek az a célja, hogy a lakáspiacot és ezen keresztül az építőipart is lendületbe hozzák. A 2021. január 1-vel életbelépő új Otthonfelújítási támogatást követően most az újépítésű lakások piacát is elérte az ösztönző program; 2022 végéig a jövő évvel ismét visszavezetésre kerül az újépítésű lakásokra a kedvezményes 5%-os áfa.
Összefoglaló / Realida
2019 második félévétől lassulás volt érezhető az ingatlan piacon. Az adás-vételek, tranzakciók száma csökkent. Az elmúlt évek nagyon erős piaci növekedése után a csökkenő kereslet már ekkor előrevetítette a piac várható konszolidációját. Az idei év indulásakor elsősorban még a kivárásról beszéltünk. A márciusban komplett gazdasági leállást okozó koronavírus azonban felgyorsította a piaci konszolidációt. A használt lakások és házak piacán a kereslett nagyobb mértékben csökkent mint a kínálat, az árak ennek következtében 2020 második negyedévében -6%-al csökkentek. Az első gyorsjelentések pedig további árkorrekciót vetítenek előre.
Összefoglaló / Realida
2020 október 14-i bejelentés szerint a kormány 2021. január 1-vel új Otthonfelújítási támogatást indít. Ez a program illeszkedik a már korábban bejelentett gazdaságélénkítő csomagba, amely a koronavírus negatív gazdasági hatásait hivatott ellensúlyozni. Jelen csomag a családok otthonteremtéssel -és felújítással kapcsolatban felmerűlő beruházási költségeit szándékozik könnyíteni. A részletek kidolgozása folyamatban.
Összefoglaló / Realida
2020 március-julius időszak mozgalmas az ingatlanpiacon is. A julius elejei AirB&B szabályozás tervezet után pozitív gyorshírek érkeznek a piacról. 2020 Juliusban a Duna House szerint országosan több mint 13.000 ingatlan adás-vétel történt, ez +4%-al több mint egy évvel korábban. Ebben vélhetően még a március-április időszakban befagyott piac idejéből származó elhalasztott kereslet is szerepet játszik. Az idei junius-julius havi ingatlanpiaci erősödéssel éves szinten már ’csak’ -19% körüli visszaesést kalkulál a szolgáltató. Érdekes átrendeződés tapasztalható a vásárlói preferenciák, igények között, de változás tapasztalható a megvásárolt ingatlanok finanszírozása tekintetében is – a készpénzes jellegű vásárlások arányának növekedésével.
Összefoglaló / Realida 2020 junius – juliusban rengeteget hallunk az ingatlanpiacról. A piacon várható lassulás, visszaesést előrejelző hírek után a piac vártnál gyorsabb magához téréséről olvashatunk. A napokban a (még csak) tervezett AirB&B szabályozások keltenek komoly visszhangot. Ebben a piaci környezetben jelent meg egy cikk, amely a 2021 január 1-től érvényes EU-s energiahatékonysági szabályozások újépítésű ingatlanokra gyakorolt árdrágító hatását elemzi. A szabályozásoknak való megfelelés várhatóan drágítani fogja az új lakások árát – 2 lakószobás lakás esetében kivitelezési árszinten mintegy 1,5 mio forinttal. Új fűtési/hűtési rendszerek (hőszivattyú), modern szigetelési rendszerek, nyílászárok és épületgépészeti megoldások jönnek általánosságban. Egy 70nm lakás fűtési energiaköltsége kb nyolcadára fog csökkenni, ami azt jelenti, a magasabb ingatlanárak, üzemeltetés során pár éven belül meg fognak térülni.
Összefoglaló / Realida
2020 május végi várakozásokkal szemben gyorsan feléledt az ingatlanpiac. Az árak inkább stagnálnak a piacon, ami a 2019. év második felében történt növekedési trend megtörése utáni állapotot mutatja – kereslet és kínálat egyensúly közelében van. Ugyanakkor a piaci környezet megváltozott – valamelyest lassult az ingatlanok forgási sebessége (nőtt az értékesítési idő) és nőtt az elérhető árengedmény mértéke. Javult a vevők alkupozíciója.
Összefoglaló / Realida
2020 junius elején a koronavírus krízis okozta leállás után az élet lassan normalizálódni látszik. Az ingatlanpiacon már 2019 3. és 4. negyedévben megtört a 22 negyedéven (öt és fél éven) keresztül tartó erős ingatlanpiaci áremelkedő trend és az árak stagnálni kezdtek. Az árakat mozgató tranzakciószám (kereslet) pedig 2019 egészére már jelentősen gyengült – vidéken -28%, Budapesten -39% volt az ingatlanforgalom (tranzakciószám) csökkenése.
Összefoglaló / Realida
2020 május végén már normális esetben erős szezon van az ingatlanpiacon. Az idei évben a koronavírus okozta egészségügyi krízis gazdasági következményeivel az ingatlanpiacon is számolni kell. Csökkenő GDP, csökkenő foglalkoztatottság, alacsonyabb bérek, az elmaradó turizmus az ingatlanpiacon is problémákat okoz. Az elmúlt évek túlfűtött növekedése után 2019 második felében már stagnált az ingatlanpiac. Idén márciusban korrekcióról kezdtünk beszélni, Budapesten -5 – -10%-os várható átlagos árcsökkenéssel. Most 6-8 héttel később már inkább egy ingatlanpiacot is érintő válság valószínűsíthető, akár -30%-os áreséssel a mélyponton. A váláság lefolyása ’L’, vagy ’W’ alakúra becsült, ez a piac hosszabb ’gyógyulását’ vetíti előre. Leginkább érintett ingatlanok várhatóan a Budapest belvárosi (Air B&B) és rosszabb adottságú társasházi és panel lakások lesznek.
Összefoglaló / Realida
2020 április végén, május elején az első sokkból éledezni látszik az ingatlanpiac. Emelkedik a lakást keresők száma és már az online szerződéskötés intézménye is rendelkezésre áll az ingatlan adásvételek lebonyolítására. A piac azért jelentősen lassabb, a korlátozások egy része továbbra is érvényben van. A hitelelbírálások megszigorítása bonyolítja, lassíthatja a hitellel történő ingatlanvásárlást. A 2019. év második felében jöttek az első hírek a piac potenciális túlárazottságáról. A várt korrekcióhoz a koronavírus kapcsán kialakult bizonytalanság és válság is hozzájárult. Budapesten és a vidéki nagyvárosokban -5-10%-al, vidéken 10-20%-al alacsonyabbak a kínálati árakat a használtingatlan piacon -általánosságban- május elején.
Összefoglaló / Realida
A budapesti ingatlanpiaci mozgások általában, bizonyos késéssel a vidéki ingatlanpiacra is kihatnak. Így volt ez korábbi válságoknál is, ez várható most is majd. Budapesten 2020 április közepén-végén a várakozások szerint a következő hónapokban 5-8% ált. árcsökkenés várható és jelentősen kisebb tranzakciószám (adás-vétel), ami igaz lehet a vidéki ingatlanpiacra is. A piaci hangulat napról-napra változhat, a vírus okozta járvány végét és az utána várható gazdasági folyamatokat nehéz előre jósolni. Az ingatlanpiaci elemzők pozitívabban látják azt, hogy mikorra térhet vissza a normális kerékvágásba az ingatlanpiac, mint az ingatlanokkal foglalkozó értékesítők: előbbiek 73%-a max 6-12 hónap alatt várja ezt, míg az utóbbiak 53%-a. Igaz az értékesítők 25%-a azt reméli 3 hónapon belül rendeződhet a helyzet.
Összefoglaló / Realida
A koronavírus hatásai az új fejlesztésű projektek piacán 2020 március közepén-végén még kevésbé érezhető. 2020 első negyedévében, vélhetően a március eleje-közepétől tapasztalható helyzetnek -és magának az ÁFA szabályozás változásának is köszönhetően 3,5%-al kevesebb projekt indult. Az újépítésű ingatlanok ára a tavaly 1 negyedévhez mérve sok helyen a 10-15% mértéket meghaladóan nőtt és 1 mio forint körül ill sok helyen azt jelentősen meghaladják a négyzetméter árak.
Összefoglaló / Realida
A koronavírus hatásai már 2020 március közepén-végén nagyon jelentősen megmutatkoznak az ingatlanpiacon. Az ingatlan.com információi szerint csökkennek a feladott hirdetések száma, ami március utólsó hetében már majd 60%-os visszaesést mutat tavaj azonos időszakához viszonyítva. Aki tud várni, az érezhetően halasztja az eladást, kivár. Azok akik nem tehetik meg, hogy várnak fokozatos árlejtésbe kezdtek. A piaci lassanként befagyni látszik 2020 március végén.
Összefoglaló / Realida
2020. március közepén nagyfokú bizonytalanság alakult ki az ingatlanpiacon is a koronovírus miatt.
Korai még jóslatokba bocsátkozni, hogy mit hozhat a jelen helyzet, de ami látszik – a piac erős lassulásban van, akár átmenetileg be is fagyhat. A korábban várt árkorrekciót is meghozhatja ez az időszak, elősorban a vevőknek kedvezve. Az AirB&B piac is várhatóan nagyon komolyan lesz érintve, ennek visszaesése a bérlet árakra általánosan is kihatással lesz. Maga az építőipar is visszaeséssel szómol, elsősorban köszönhetően a várható még súlyosabb munkaerőhiány miatt. Sok tényezőtől függ és nehéz jelen pillanatban megmondani mikor és milyen ütemben várható a negatív piaci folyamatok megállása és visszafodulása.
Összefoglaló /Realida
2019 változást hozott a magyarországi lakáspiaci trendekben. 7 éve felfelé tartó ciklus megtörni látszik. Ennek egyik ’okozója’ a MÁP+ is lehet, amely komoly forrásokat vont el az ingatlanpiacról, amit korábbi években 40-50%-ban befektető vásárlók mozgattak. 2020-ban áremelkedés lassulása, esetleg árkorrekció megindulása is várható, amely a piaci ciklusokat figyelembe véve természetes jelenség. Habár az ingatlanbefektetés rövid távú jövedelmezősége várhatóan csökken, hosszabb távon az ingatlan továbbra is várhatóan jó befektetés marad.
Összefoglaló / Realida
Az ingatlanpiaci hírekben egyre gyakrabban jön szembe a piaci ’visszaesés’ említése. Ezzel kapcsolatban érdemes pontosabban megnézni hogy mi történik és árnyaltabban fogalmazni. Ami látszik, a piac nem homogén, egyes szegmensek éltérően mozognak. Máshogy változnak, alakulnak Budapest frekventált területein az árak összehasonlítva külsőbb kerületekkel, máshogy vidéki nagyobb városokban és kisebb településeken.
Általánosságban pontosabb azt mondani, hogy az árak növekedési üteme lassul, a tranzakciószámok 2018 nyarától stagnálnak, csökkennek és a befektető vásárlók számai is visszaesni látszik – paralell a bérleti díjak, azaz a bérbeadási jövedelmezőség stagnálásával.
Összefoglaló / Realida
Kormányzati elemzések lakáspolitikai intézkedéseket sürgetnek. Az elmúlt 5 évben mind a lakásárak, mind a lakásbérleti díjak mintegy duplájára nőttek Budapesten. A lakáshoz jutás szempontjából, ha a jövedelmeket hasonlítjuk a lakásárakhoz, Budapest most az 5-6. legdrágább város Európában. Ez különösen a fiatalok életkezdését rontja jelentősen a fővárosban. Amennyiben ezt a problémát nem tudjuk orvosolni, munkaerőpiaci problémákat okozhat – egyszerűen a fiatalok arány csökkenhet Budapesten és vonzáskörzetében.
Megoldási javaslatok közt ott van az alacsony lakásáfa visszavezetése, az un. rozsdaövezeti, lepusztult kerületek ingatlanjainak egy alapba tétele és városfejlesztési prioritásként kezelése, valamint egy nem szociális alapú bérlakás program elindítása. A bérlakás program és a bérlakás koncepció terjedése a fiatalabb generációk körében egyben javíthatja a társadalmi, munkaerő-piaci mobilitást is.
Összefoglaló / Realida
A 2019-es évben még erős árnövekedés volt tapasztalható az ingatlan piacon. Ennek eredményeképpen születtek árrékordok. De már tavaly is elmondható volt, hogy a piac nem volt homogén, nagyon komoly eltérések voltak az árakban lokációtól függően. Baranya megyében 700nm kúriát lehetett vásárolni 23,9 mio forintért, míg Budapest V. kerületében egy 101nm lakásért 238 mio forintot fizetett egy vásárló.
Összefoglaló / Realida:
Nem feltétlenül reprezentatív, de az idei év első napjaiban az ingatlanpiaci kereslet jelentősen elmaradt az egy évvel korábbitól. Az elmúlt évek gyors tempójú árnövekedése megtörni látszik, de ennek ellenére általános árcsökkenésre nem érdemes számítani. Várhatóan a piaci mozgások a vevőknek kedveznek majd, nagyobb, akár 5-10% alkut is lehetővé téve. A kiadó lakásoknál sem várható a bérleti díjak további erős növekedése. A piac egyes szegmensei jelentősen eltérhetnek egymástól, a jó lokációjú és fekvésű ingatlanok maradnak továbbra is keresettek.
Összefoglaló / Realida
Az ingatlan.com elemzője szerint 2020 a vevők éve lesz. Csökkenő árak nem, inkább lassabban növekedő árak, csökkenő tranzakció számok (kereslet) várható, ami javítja e vevők alku pozícióját.
Ezeket vetíti előre a 2019 második félévében lendületét vesztett ingatlanpiac. 2019 évben erősen teljesítettek a panel lakások és rekordott döntött a korábbi évekhez képest az új építésű ingatlanok szegmense. A külföldi vásárlók arány a piac összességében 5% körül, Budapesten 10% körül alakult.
Összefoglaló / Realida
2020 -ra a Duna House csökkenő tranzakció számra és lassabban, de növekvő (átlagban 3-7% ) árakra számít. Emellett, az előrejelzés szerint várhatóan az értékesítési idők nöni fognak. A vásárlók alkupozíciója várhatóan javul, az otthonteremtő vásárló aránya emelkedi – befektetőké csökken. Nemzetközi viszonylatban Budapest nem túlértékelt – a külföldi érdeklődőkkel továbbra is számolhatunk.
Összefoglaló / Realida
2019-ben várhatóan 21.500 új építésű lakás készül el Magyaroszágon, ami 2020-ban már csak 16.000, 2021-22-es időszakban pedig csak 12-13.000 lakás lesz, ami az új építésű lakások kínálati oldalát erősen szűkíteni fogja.
Összefoglaló / Realida
2019-ben a csok változások is tovább fokozták az árnövekedést az ingatlanpiacon, emely a kereslet csökkenésével reagált. 2020-ban várhatóan egy stagnálást követően beindul valamilyen árkorrekció, amely elérheti az 5-10%-os mértéket. Ez egy lassabb folyamat lehet, mivel az eladókat egyfajta kivárás jellemez. Ennek következtében az ingatlanok átlagos értékesítési ideje várhatóan kitolódik 60-90 napra, túlárazott ingatlanok esetében ezt akár jelentősen meghaladó időre.
Összefoglaló / Realida
2019 augusztusában értékelve, az újlakás- piaci teljesíténye gyengének tűnik. Az év egészére mintegy 12.000 lakás várható. Nagy fejlesztésekbe elsősorban csak nagy, tőkeerős ingatlan fejlesztők fognak bele.
Update/kiegészítés: 2020 januárjában visszatekintve azt mondhatjuk, hogy immár a számok birtokában erősen pesszimista volt a várakozás. Erős hajrával az újlakás-piac 21.500 darabbal nagyon erős évet zárt.
Összefoglaló / Realida
2019 január végén azt látjuk, hogy az egy évvel korábbi szint körül alakul a januári hónapban a lakástranzakciók száma. 2018-ban 152.000 lakás adásvétel volt, ami kb a 2017-es szintnek felel meg. Idénre, 2019-re további tranzakciószám növekedést -akár 160-180.000 – és az árak további növekedésével is lehet számolni.
Összefoglaló / Realida
2019 január végén azt látjuk, hogy az egy évvel korábbi szint körül alakul a januári hónapban a lakástranzakciók száma. 2018-ban 152.000 lakás adásvétel volt, ami kb a 2017-es szintnek felel meg. Idénre, 2019-re további tranzakciószám növekedést -akár 160-180.000 – és az árak további növekedésével is lehet számolni.