Összefoglaló / Realida
2020 -ra a Duna House csökkenő tranzakció számra és lassabban, de növekvő (átlagban 3-7% ) árakra számít. Emellett, az előrejelzés szerint várhatóan az értékesítési idők nöni fognak. A vásárlók alkupozíciója várhatóan javul, az otthonteremtő vásárló aránya emelkedi – befektetőké csökken. Nemzetközi viszonylatban Budapest nem túlértékelt – a külföldi érdeklődőkkel továbbra is számolhatunk.
Vége az őrületnek a magyar lakáspiacon?
Szédületes drágulást és pörgést hozott az elmúlt pár év az ingatlanpiacon, de úgy tűnik, végéhez ér a trend. Árcsökkenésre azért ne számítson senki, főleg ne a felkapott ország- és városrészekben.
Balogh László, az ingatlan.com szakértője szerint nem csak az idő rövidsége miatt nehéz kőbe vésett előrejelzést adni az idei évre, hanem azért is, mert több tényező is hatással lehet a piaci folyamatokra: az állami lakástámogatási rendszer tavaly bevezetett elemei, a rendszer esetleges újabb bővítése vagy a lakásáfa szabályainak megváltoztatása érdemben befolyásolhatják az ingatlanpiacot.
A mérséklődő kereslet elsősorban a lakásvásárlást tervezőknek kedvez. A korábbi évekhez képest jobb lehet a tárgyalási pozíciójuk, mert az elmúlt években megszokott és hirdetési árakhoz képest elért 2-3 százalékos alkuk, akár 5-10 százalékra is nőhetnek település- és ingatlantípustól függően. A vevők kedvezőbb helyzete azonban várhatóan nem hoz érezhető árcsökkenést a lakáspiacon, inkább stagnálásra, mérsékelt – egy számjegyű – drágulásra lehet számítani az utóbbi évek tempós áremelkedése helyett.
A mostani kilátások szerint az albérletpiacon sem várható számottevő áremelkedés 2020-ban.
Részben azért, mert az elmúlt években történt befektetési célú lakásvásárlások miatt a kiadó lakások kínálata jelentősen nőtt. „Az is a drágulás ellen szól, hogy az átlagos bérleti díjak Budapesten és a legélénkebb albérletpiaccal rendelkező egyetemvárosokban a helyi átlagfizetés legalább felét teszi ki, ezért ennél magasabb összeg pedig sokaknak már nem nagyon fér bele.” – mondta Balogh László. Bár a fentiek miatt minimálbér és a garantált bérminimum 8-8 százalékos januári emelkedése a legolcsóbb albérletek díjaiban valamennyi drágulást azért okozhat.